"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

joi, 28 iulie 2011

Sparta Praga a spulberat Sarajevo intr-un joc condus de Alexandru Deaconu

Pe stadionul “Letna” din Praga, Sparta (Cehia) a intalnit asta-seara pe FK Sarajevo (Bosnia) intr-un meci contand pentru mansa I a turului 3 preliminar din Europa League.

Brigada a fost din Romania, cu Alexandru Deaconu la centru. La cele doua linii de margine s-au aflat Adrian Vidan si Radu Ghinguleac, iar intre suprafetele tehnice Sebastian Coltescu.

Partida a fost la discretia gazdelor care au spulberat orice vis de calificare al adversarilor, castigand cu 5-0. Doua dintre reusite au venit in minutele de prelungire ale jocului.

Ambele formatii au fost preocupate de fotbal, dupa cum se poate observa si din statistica realizata de catre UEFA. 12 faulturi au comis gazdele si doar 7 oaspetii! In aceste conditii Alexandru Deaconu a aratat numai 3 cartonase galbene (2 Sparta, 1 Sarajevo).

Adrian Vidan si Radu Ghinguleac au semnalizat 5 ofsaiduri - de 4 ori fiind sanctionati jucatorii cehi - si 11 lovituri de la colt (8-3).

Cei patru romani vor reveni in tara in cursul zilei de maine, cu un avion ce va ateriza pe aeroportul din Otopeni.