"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

miercuri, 27 iulie 2011

Champions League | Vasluiul pierde in fata lui Twente, dupa un joc arbitrat de Ivan Bebek / Statistica partidei

Aseara, pe stadionul “Gelredome” din Arnhem, olandezii de la Twente au taiat elanul Vasluiului, marcand doua goluri trupei lui Hizo care vor cantari enorm in vederea calificarii.

La 0-0 Adailton a nimerit transversala, din lovitura libera, pentru ca Janko (foto: GettyImages) sa inscrie in minutul 34, dintr-un penalty vazut doar de centralul Ivan Bebek. Presupusul fault a fost “comis” de acelasi Adailton. Tot Janko a reusit si cel de-al doilea gol al gazdelor, in minutul 57. Culmea este ca si acesta s-a marcat dintr-o faza limita, suspecta de ofsaid! Dar asa se intampla cand strigi mereu “Lupul!”… el chiar vine si atunci cand te “mananca” nu te mai crede nimeni!

Si formatia patronata de fostul arbitru international Adrian Porumboiu a inscris, insa golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ar mai fi de spus si ca Vasluiul a mai scapat de o lovitura de pedeapsa, la o tinere nevazuta de catre arbitru.

Colegii lui Bebek au fost Tomislav Petrovic, Miro Grgic si rezerva Domagoj Vuckov.

Returul, care va avea loc la Piatra Neamt, pe 3 august, va fi condus de catre francezul Fredy Fautrel.