"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

luni, 18 iulie 2011

Japonia, prima echipa din Asia care castiga Cupa Mondiala / Statistica finalei arbitrate de Bibiana Steinhaus

Cu cateva minute in urma s-a incheiat finala Campionatului Mondial de fotbal feminin arbitrata de catre nemtoaica Bibiana Steinhaus (foto: gettyimages). Japonia a invins SUA, la penalty-uri, devenind prima tara din Asia care castiga trofeul.

Evolutia scorului a fost una foarte interesanta: mai intai au inscris americancele, in minutul 69, pentru ca, 12 minute mai tarziu, japonezele sa restabileasca egalitatea, ducand meciul in prelungiri. Acelasi scenariu si aici: marcheaza SUA (min. 104), egaleaza Japonia (min. 117). La loviturile de departajare asiaticele au avut un psihic mai bun reusind sa invinga cu 3-1.

Ofiter de politie, arbitrul finalei a acordat 1 cartonas galben si unul rosu, ambele echipei castigatoare. Eliminarea a survenit in ultimul minut al prelungirilor.

Comparativ cu Supercupa Romaniei, care a inceput cu o ora mai devreme decat meciul disputat la Frankfurt, fetele au comis impreuna 21 de faulturi pe tot parcrsul partidei, cu unul mai mult decat romanii in repriza a doua. In total, la noi au fost 37 de intreruperi ale jocului, din cauza faulturilor.