"Cine are dreptate si rabdare pentru acela vine si timpul" - Goethe

luni, 3 ianuarie 2011

Arbitrii care vor oficia la Cupa Asiei - Qatar 2011 (III) / Astazi: Kim Dong Jin, Jeong Hae Sang si Jang Jun Mo

Ce-a de-a treia brigada care va oficia la Cupa Asiei vine din Coreea de Sud. Central este Kim Dong Jin, iar asistenti Jeong Hae Sang si Jang Jun Mo.

Dong Jin Kim

Pentru Dong Jin Kim participarea la un turneu final de genul Cupei Asiei este o premiera. Pana acum cel mai important joc din cariera sa a fost returul semifinalei AFC Cup, dintre Al Qadsia si Al Riffa (scor: 4-1), partida disputata in octombrie anul trecut, in care a acordat cinci cartonase galbene. Devenit arbitru international la 1 ianuarie 2005 centralul sud coreean mai are in palmares o semifinala de juniori sub 17 ani - desfasurata in 2006, la nivelul continentului asiatic - si un sfert de finala al Ligii Campionilor Asiei (2009). In acesta ultima competitie este delegat constant la jocurile din grupe incepand din 2008, anul trecut conducand patru meciuri.

Media cartonaselor galbene la partidele internationale este de aproximativ patru/meci, in timp ce rosii acorda unul la 3 jocuri.

Hae Sang Jeong

In vara lui 2010 asistentul sud coreean s-a aflat la turneul final al Cupei Mondiale, din Africa de Sud, acolo unde a oficiat la patru partide, alaturi de japonezii Yuichi Nishimura si Toru Sagara (citeste aici despre cei doi). Cea mai importanta a fost Olanda - Brazilia (2-1), in sferturile de finala. Pentru prezenta de la turneul final a fost premiat de federatia de fotbal din tara sa, la sfarsitul anului ce tocmai s-a incheiat.

Editia din acest an a Cupei Asiei este a doua la care participa, dupa cea din 2007. Atunci a arbitrat patru partide, printre care si sfertul de finala dintre Arabia Saudita si Uzbekistan (scor: 2-1).

Hae Sang Jeong mai are in palmares si returul finalei AFC Cup - 2007. Interesant este ca meciul tur a fost arbitrat chiar de catre colegii sai de brigada de la Campionatul Mondial 2010, Campionatul Mondial Under 20 (Egipt, 2009) si de la Cupa Africii 2008.

Jun Mo Jang

Ca si in cazul lui Dong Jim Kim prezenta celui de-al doilea asistent coreean la un turneu final al Cupei Asiei este o premiera. Jun Mo Jang nu are un palmares foarte bogat insa se poate lauda cu zece prezente in Liga Campionilor Asiei. Cinci dintre acestea le-a avut in 2010. Tot anul trecut a mai arbitrat doua partide in calificarile pentru turneul, care va debuta vineri in Qatar.